Where eyeballs go, money follows. “People giving up TV and getting video content through mobile devices is a huge trend, and brands are spending huge amounts to reach those audiences,” says Evan Asano, the CEO of MediaKix, an influencer marketing agency. “It’s a similar, if not bigger market for influencers than Instagram.” Another reason brands love YouTube is that its numbers are harder to fake. “You can buy views on YouTube, but it’s much more expensive than buying followers and likes on Instagram,” Asano says. “It’s pretty cost-prohibitive to drastically inflate a channel’s views on a consistent basis.”

Tutor students. If you have an academic specialty and can squeeze in a couple of hours during the week while Junior is taking a nap or Janie is at gymnastics, share your knowledge with struggling students. Find students looking to improve their grades on your own through your kids' schools – check a site such as Craigslist.org to gauge hourly rates in your area – or sign on with an online tutoring company, such as Tutor.com. You must be available to tutor at least five hours a week and have a college degree to tutor certain subjects for Tutor.com. Tutoring is done virtually from home via a computer, not in person. Tutor.com tutors are paid an hourly rate based on the subject.
lol. you say at the top that views dont give you money. you also say that you only make money with peoples engagement with the ad…that is incorrect. people don’t need to engage with it at all to make money, if they click on it then yes they will pay more. however you get paid for every 1000 views with an ad on the video. for me…..every 3000 views about 1000 of them are

Accommodate Multiple Forms of Payment: Many deal-seekers carry cash, but you want to accommodate every potential buyer. So, in the days leading up to the event, consider purchasing a point-of-sale system that can accept credit cards. Square is a popular and relatively cost-effective option: it doesn’t cost anything upfront and bundles credit card processing fees into its own per-transaction fees, resulting in a net expense of 2.75% for most transactions (net of $97.25 for every $100 charged). This is a small price to pay to capture the ever-growing cashless consumer demographic. On the day before the sale, visit the bank and grab $100 in small bills and coin rolls to ensure you’ll have enough change for buyers who do prefer cash.
Fiverr: Israeli-based Fivver was started in 2010 by Shal Wininger and Micha Kaufam. It's a great resource for selling just about any service online. You can offer gigs as low as $5 but also get paid much more for upgrades and add-ons. There are plenty of providers earning 6 figures on Fiverr so it's definitely a worthwhile cause for generating a healthy income. Just ensure that you provide some serious value. 
Based on the comments I see there’s a lot of people missing the entire point of the Article. This post was not written to teach you math, it was written to show you how you can make more money on YouTube. Even if my math formula was 1+1=5, it still doesn’t change the fact that you get paid based on the engagement of the ad, NOT how many views you have.
Become a virtual assistant. Virtual assistants are independent contractors who perform administrative services for small-business owners, medical and legal offices, and executives. Among other things, virtual assistants plan events, make travel arrangements, correspond with clients, and manage data, and they do all of this from home. If you decide to become a virtual assistant, consider joining the International Virtual Assistants Association to gain access to networking opportunities and potential employers.
I really disagree with this comment. Im sure you can find success in one niche if it has infinite scale and traffic sources. If you are good enough at driving targeted traffic you can be in multiple niches/products/markets with almost the same amount of effort. I have done millions in over 6 niches.. if I stayed in one I feel like I wouldn't even be close to the net worth I am now. I would focus on one working niche until you have enough stability to test 10 others. The internet landscape is always changing and most things that work are getting saturated like crazy. Stay nimble and adjust.
Find a profitable niche: We’ve talked about this a lot. But, where are you most comfortable. What niche do your skills, values, and interests intersect? Do you have 10 years of experience as a technical writer? Do you have long-standing PR relationships that’ll be invaluable in helping startups launch a successful crowdfunding campaign? Determine what makes your value unique, and lean heavily on showcasing that strength to your potential clients.

I would have expected 22,000 views of 99%+ of the full video length with over 11 hours of Youtube red (doesn’t factor much into revenue for smaller channels like mine (~500 subs, little over half a million views per year,.. ~1000 views per day average) — anyhow I would have expected 22,000 views to bring in at least $20 .. so $10 split between those two days that spiked. But, $2 instead. (That’s a really really poor metric for the video.. that I should probably look to see what , if anything, can be done to improve).
Unfortunately no successful internet marketer is going to "take you under their wing" for a slice in your profits. I understand in an ideal world this seems like a wonderful scenario...for you. But honestly isn't the best deal for the more experienced marketer simply because you're literally not worth their time, because time is money, and you don't have any money or the money required to buy their time.
Ready to enter the ecommerce fray? Why not sell your own stuff. Of course, along with selling your own stuff on your own website comes a whole slew of both responsibilities and technical configuration and requirements. For starters, you'll need a website and a hosting account. You'll also need a merchant account (sure you can use Stripe or PayPal). Then you'll need to design that site, build a sales funnel, create a lead magnet and do some email marketing.

Your Deals. In addition to establishing a per-class price, also offer packages to entice people to sign up for more than one class. For example, if you intend to host classes on making soap, offer the classes individually, as well as in a group. Someone could take a class learning how to use fresh flowers in homemade soap, or they could buy a bundle that teaches them how to use those, fresh herbs, and plastic toys for kid’s soap. However you decide to price your classes, remember that the buyer will want to feel like they’re getting a lot for their money. If you can provide that in a fun atmosphere, they’ll likely be back time and time again – and they’ll bring friends.

Next, you’ll need the right tools. You can be as complicated or simple as you want depending on your comfort with audio equipment, but at the minimum you’ll want a microphone and software for recording your voice. Companies like Behringer, Blue, Focusrite, and others sell studio-quality plug-and-play podcast setups that can get you recording today.
Always disclose your affiliate relationship. Most visitors will probably understand that graphic ads will lead to your getting paid, but if you write a review or use an in-text link as a recommendation, you want your readers to know that may lead to compensation as well. This ensures you retain transparency and trust with your readers, but also, it's required by the FTC's endorsement rules.
×