Save money on food. I recently joined $5 Meal Plan in order to help me eat at home more and cut my food spending. It’s only $5 a month and you get meal plans sent straight to you along with the exact shopping list you need in order to create the meals. Each meal costs around $2 per person or less. This allows you to save time because you won’t have to meal plan anymore, and it will save you money as well!
YouTube gets more than one billion unique users a month: that’s a huge audience.[1] Many people are already making money there: YouTube boasts one million creators in its YouTube Partner Program alone. With every 1,000 views, you will be able to get an approximate return of $2-$4.This might not seem a lot, but if you consider making 100 videos with 5,000 views each, that would already be $1,000-$2,000. That would be a decent amount of money.
One of the cool things about Google AdSense is that it's so easy to get set up. If you have a blog or website, you can sign up for a free Google AdSense Account. From there, Google will give you a unique code that you will paste onto your website. Google takes it from there, tracking your page views, traffic, and earnings on your behalf. There is no upkeep or maintenance to get this thing going, which makes it a no-brainer if you have a website already.
×